Geslaagde GEDO ruwvoerdagen 2026
Evenementen 18-09-2025We kunnen terugkijken op drie mooie ruwvoerdagen, gehouden op 2, 3 en 4 september in Enter, Wenum-Wiesel en Kootwijkerbroek. Soms was het even spannend qua weersomstandigheden. Gelukkig konden we op alle drie de locaties gewoon van start, en konden we op flink wat belangstelling rekenen.
Op het demoveld gaven DSV, LG en Caussade een toelichting op hun maisrassen. Naast de rassenkeuze kwam ook de genetica en biologie van de plant aan bod, net als de ontwikkeling van de maisplanten en de rijpheid van de kolven.
Ook was goed te zien hoe de sorghum-maismengsels dit jaar hadden gepresteerd, waar DSV verder op inging. Tijdens de rondgang over het perceel werd stilgestaan bij de ontwikkeling van mais en sorghum en waar je qua onkruidbestrijding rekening mee moet houden. Op het veld werd onder meer gekeken naar hoeveel builenbrand er zat en welke omstandigheden daar invloed op hebben.
LG was op vrijdag aanwezig met hun mobiele smartlab, waarmee deelnemers ter plekke een paar planten konden laten analyseren. Daarnaast vertelden ze over Agrility, hun onlinedienst waarmee je de ontwikkeling van je mais gedurende het hele groeiseizoen met satellietgegevens kunt volgen.
Ook regelgeving kwam ruim aan bod. Zo werd al vooruitgeblikt op het bouwplan voor 2027, het jaar waarin een nieuwe vierjarige periode van het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid ingaat. Binnen de eco-regeling verandert er het nodige: De puntentelling wordt iets flexibeler en in plaats van de bekende brons-, zilver- en goudindeling, komt er een regeling waarbij je de berekende waarde ontvangt tot maximaal € 200 per hectare. Als een doel van een eco-regeling op één perceel niet wordt gehaald dan leidt dat er in de nieuwe situatie niet toe dat je voor alle grond ineens een sprong in de vergoeding maakt.
Op basis van het Besluit Activiteiten Leefomgeving (BAL) moet per 4 jaar, gerekend vanaf 2023, op zand- en lössgrond éénmaal per 4 jaar een rustgewas als hoofdgewas worden geteeld. 2026 was de laatste periode dat dit voor de eerste blok van 4 jaar kon worden gerealiseerd. In 2027 begint een nieuw blok van 4 jaar. Dit is onder andere met een mengteelt van sorghum en mais te realiseren.






